Wyprawka dla noworodka – niezbędne artykuły higieniczne

Kompletowanie wyprawki dla noworodka to jeden z najprzyjemniejszych momentów w życiu przyszłych rodziców. Poza ubraniami, wózkiem i elementami wyposażanie pokoju trzeba kupić także kosmetyki i niezbędne artykuły dla dzieci. Co trzeba kupić, a z czego można zrezygnować? Co jest naprawdę potrzebne?

Niezbędne artykuły dla dzieci. Kosmetyki dla maluchów

O zakup odpowiednich artykułów dla dzieci warto się zatroszczyć już na początku trzeciego trymestru ciąży, by w przypadku przedwczesnego porodu być całkowicie przygotowanym na pojawienie się dziecka. Dzięki takiej zapobiegliwości unikniemy stresu oraz nieprzemyślanych zakupów w ostatniej chwili. Niezbędnymi artykułami z pewnością są pieluszki. Kupmy dwa opakowania pieluszek w rozmiarze. Dziennie zużywa się około 10 pieluch, więc ten zakup będziemy często powtarzać. Warto kupić także zapachowe woreczki na zużyte pieluchy. Przydadzą się także pieluchy tetrowe oraz flanelowe. Potrzebne są także nawilżone chusteczki. Jedno opakowanie będzie potrzebne już do szpitala. Na co dzień do mycia pupy w domu zaleca się stosować mokre waciki, a chusteczki mieć tylko na czas spacerów. Uzupełnieniem pudełka z kosmetykami powinny być okrągłe waciki kosmetyczne, które służą do przemywania pupy przy zmianie pieluszki oraz do przemywania twarzy. Przydadzą się także prostokątne bawełniane płatki dla niemowląt, którymi można przemyć skórę ciała dziecka, gdy nie chcemy go kąpać. Najważniejszymi kosmetykami dla dziecka są maści lub kremy do zabezpieczenia pupy noworodka przed odparzeniami (rzadkie, kwaśne kupy przyczyniają się do powstawania odparzeń, więc trzeba zabezpieczać skórę tłustą maścią). W kosmetyczce dziecka znaleźć się powinny także jałowe gaziki, które są niezbędne do przemywania oczek oraz do pielęgnacji kikuta pępkowego. Kupując kosmetyki nie można także zapomnieć o płynie antyseptycznym do przemywania kikuta pępkowego, który świetnie sprawdza się także do przemywania rany po cięciu cesarskim.

Czytaj również  Pierwszy posiłek z dzieckiem – jak się przygotować?

Czego jeszcze warto poszukać w aptekach i sklepach z artykułami dziecięcymi?

Podczas wizyty w aptece kupmy sól fizjologiczną, którą przemyjemy oczy dziecka lub zakropimy nosek. W usuwaniu kataru świetnie sprawdza się aspirator do nosa. W sklepie z artykułami dziecięcymi kupimy szczotkę z naturalnym włosiem oraz cążki do paznokci lub nożyczki z zaokrąglonym końcem. Do przewijania potrzebne będą podkłady higieniczne, które zabezpieczą powierzchnię przed zabrudzeniem, gdy będziemy przewijać dziecko. Zaopatrzmy się również w wanienkę do kąpieli i 3 ręczniki kąpielowe z kapturem. Noworodka kąpiemy w wodzie z dodatkiem delikatnego środka myjącego. W sklepie z kosmetykami dla dzieci zwróćmy uwagę na małe butelki płynów, gdyż wybrany przez nas środek może uczulić dziecko, więc lepiej nie kupować dużych butelek, które trzeba będzie wyrzucić.
Kompletowanie wyprawki trzeba zacząć po uprzednim zrobieniu listy zakupów. W sklepach z artykułami dla dzieci znajdziemy wiele kosmetyków i kupimy wszystko, czego potrzebuje noworodek.