Co można podarować małemu dziecku, nie bojąc się o jego bezpieczeństwo?

Podarunek dla dziecka musi spełniać kilka podstawowych warunków, najważniejszym z nich jest bezpieczeństwo. Co to znaczy, że zabawka dla dziecka jest „bezpieczna”? Z jakich materiałów powinna być wykonana dobra jakościowo zabawka dla najmłodszych?

Urodziny, imieniny, Dzień Dziecka – każda z tych okazji wymaga odpowiedniego podarunku. Sklepy z zabawkami kuszą różnorodnością marek, wzorów i produktów. Często zdarza się, że w zakupowym pośpiechu zapominamy o tym, że zabawka dla dziecka musi spełniać przede wszystkim wysokie standardy jakości i wykonania. Prezent musi więc podobać się, ale i być bezpieczny.

Bezpieczny prezent dla dziecka – co kupować?

Podstawowe kryterium to wiek dziecka. Odpowiednim prezentem dla niemowlęcia będzie grzechotka i maskotki wykonane z miękkich tkanin (najlepiej tych o właściwościach antyalergicznych). Dzieci w wieku od 0 do 3 lat nie powinny otrzymywać zabawek z małymi elementami, ze względu na niebezpieczeństwo zachłyśnięcia. W przypadku maluchów warto zastanowić się przez zakupem zabawki, wykonanej z nietrwałych materiałów lub elementów, które łatwo wyrwać. Zabawki z cekinami lub guzikami, lalki lub maskotki z nietrwałą „fryzurą”, rozkładane pojazdy – to prezenty dla dzieci starszych (od 6 lat).

Zabawki z tkanin i filcu – idealne dla dziecka?

W przypadku produktów, przeznaczonych dla najmłodszych warto zainteresować się zabawkami z miękkich, naturalnych tkanin. Od wielu lat ogromną popularnością cieszą się zabawki wykonywane ręcznie i produkty dla dzieci typu DiY (ang. „do it yourself”). Są to najczęściej maskotki, przytulanki bądź poduszki, wykonywane ręcznie z ekologicznych lub antyalergicznych tkanin. Tego typu produkty również muszą spełniać wysokie wymogi jakości i bezpieczeństwa. Przytulanki z tkanin lub filcu, przeznaczone dla najmłodszych nie mogą zawierać guzików i innych, łatwych do oderwania elementów. Kluczowe znaczenia ma faktura tkaniny. Musi być miękka, przyjazna w dotyku i zwarta (dziecko nie może rozerwać materiału). W przypadku dzieci starszych (4-6 lat) ciekawym rozwiązaniem może być prezent w postaci zabawki typu „Zrób to sam”.

Czytaj również  Łóżeczko dla dziecka – co powinniśmy wiedzieć przed zakupem

Zabawki z tkanin i filcu – Smykałka

Zabawki do samodzielnego wykonania cieszą się w ostatnim czasie ogromną popularnością. Nic dziwnego, takie rozwiązanie jest wyjątkowo kreatywne. Dziecko samo „stwarza” swoją zabawkę, nadając jej indywidualny wygląd. Tworzenie własnej maskotki (np. zszywanie materiału, samodzielne dekorowanie) pozwala ćwiczyć koncentrację i zdolności manualne.

Na polskim rynku dużym zaufaniem rodziców cieszą się produkty marki Smykałka. Ta polska marka oferuje sprzedaż zestawów zabawek, przeznaczonych do samodzielnego wykonania. W skład standardowego zestawu wchodzą elementy z filcu, wypełnienie, plastikowa igła, różnorakie ozdoby (guziki, cekiny, korale) i instrukcja obsługi. Elementy filcowe posiadają otwory, ułatwiający zszywanie wybranych skrawków materiału. Zadaniem rodzica jest nadzór nad pracą i ewentualna pomoc przy zszywaniu większych elementów. Zabawki spod znaku Smykałki są bezpieczne (maluch posługuje się dużą, plastikową igłą) i zaprojektowane tak, by nie sprawiać większych problemów manualnych. Rodzice docenią z kolei kreatywność i możliwość nadzoru procesu powstania zabawki.

Podsumowując – zabawki typu „zrób to sam” to oryginalny pomysł na bezpieczny i kreatywny podarunek dla dzieci w wieku powyżej 4 lat (i nie tylko).