Pierwszy posiłek z dzieckiem – jak się przygotować?

Pierwszy stały posiłek dziecka to wielkie przeżycie zarówno dla malucha, jak i dla rodzica. Warto się do tego wydarzenia odpowiedni przygotować, aby uniknąć nerwów i stresów, dzięki czemu dziecko będzie spokojne i kojarzyło jedzenie z czymś przyjemnym. Jak przygotować się do pierwszego posiłku z dzieckiem? Jakie akcesoria nam się przydadzą? Jakie pokarmy będą najlepsze?

Pierwszy posiłek z dzieckiem – odpowiednie nastawienie pozwoli na sukces!

Jeżeli decydujemy się na wprowadzenie do diety dziecka stałych pokarmów to warto do tego przygotować się odpowiednio wcześniej. Nie chodzi tylko o odpowiednie akcesoria, ale i stosowne nastawienie do dziecka i jego potrzeb.

Przed przygotowaniem jedzenia warto wybrać odpowiednie produkty. W sklepach można znaleźć przygotowane przeciery z warzyw i owoców, można też przygotować samodzielnie taki przecier. Warto nadmienić, że specjaliści z zakresu żywienia niemowląt wskazują na to, że jako pierwsze lepiej podawać dziecku warzywa, gdyż owoce mają słodkawy smak i dziecko może później nie chcieć próbować innych smaków.

Opiekun, który będzie karmił dziecko musi nastawić się na to, że pierwszy stały posiłek w większości wyląduje poza buzią dziecka i wszystko, łącznie z maluchem i osobą karmiącą może być zabrudzone. Dlatego tak ważny jest spokój, opanowanie i dobry humor, które pozwolą na pierwszy mały sukces na drodze, jaką jest rozszerzanie diety malucha.

Czytaj również  Co na ukąszenia komarów dla niemowlaka?

Pierwszy posiłek dziecka – jakie akcesoria warto przygotować?

Karmienie niemowlaka to prawdziwe wyzwanie dla każdego. Przed przygotowaniem pierwszego posiłku dla dziecka warto zaopatrzyć się w następujące akcesoria:

śliniak – śliniak pozwoli ochronić, przynajmniej w części ubranie malucha w czasie karmienia;

długa łyżeczka z małą główką – ułatwi karmienie małego dziecka, które jeszcze nie umie dobrze otwierać buzi;

miseczka z podgrzewanym dnem – ułatwi utrzymanie odpowiedniej temperatury posiłku;

krzesełko do karmienia – zapewni dziecku komfort i bezpieczeństwo dziecku w czasie jedzenia.

Jakie krzesełko do karmienia będzie odpowiednie w czasie pierwszych posiłków?

W czasie pierwszych posiłków najlepiej sprawdzą się podstawowe modele krzesełek do karmienia. Dlatego warto zdecydować się na krzesełko do karmienia o klasycznej formie – wysokie z tacką i zabezpieczeniem. Można ewentualnie też wybrać krzesełko składane lub w formie 3w1, czyli takie, które można z czasem zmienić z klasycznego wysokiego krzesełka w stolik i niskie krzesełko dla dziecka w wieku 3-4 lat.

Najważniejsze jest to, aby w czasie pierwszych posiłków zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa i komfortu oraz odpowiednio je zainteresować jedzeniem. Wybierając akcesoria do karmienia warto postawić na kolorowe elementy i wzory w postaci z bajek. Dziecko będzie zainteresowane przedmiotami, które ma przed sobą, co zachęci je do jedzenia, a z czasem do podejmowania prób samodzielnego jedzenia, co będzie kolejnym dużym krokiem w jego rozwoju.

Czytaj również  Butelka do karmienia - szklana czy plastikowa?

Related Posts