Plan dnia na koloniach tematycznych. Sprawdź, jak bawi się i uczy Twoje dziecko podczas wyjazdów wakacyjnych

Obozy i kolonie różnią się między sobą, ale i dzieci mają różne upodobania. Fajne wakacje są wtedy, kiedy charakter zorganizowanego wypoczynku odpowiada na zainteresowania juniorów. Świetnym pomysłem na wypoczynek są kolonie tematyczne. Co się robi podczas takiego wyjazdu? Jak wygląda plan dnia?

Jak wybrać kolonie dla dziecka?

Zanim zapiszemy dziecko na kolonie, zamiast przeglądać setki ofert, zapytajmy pociechę o to, na czym jej czy jemu pasuje – podpowiada Quatromondis. Dzieci, które lubią sport i/lub uprawiają jakąś dyscyplinę, mogę wyjechać na obozy sportowe, gdzie większość czasu przeznaczona jest na aktywność fizyczną. Taki obóz może być skoncentrowany na konkretnej dyscyplinie sportu (np. obóz biegowy, koszykarski, siatkarski, piłki nożnej itp.) albo ogólnosportowy. Bardzo ciekawe są kolonie przygodowe, podczas których program bywa bardzo urozmaicony – jest w nim miejsce na dociekanie i badanie świata, eksperymenty w laboratorium i obserwacje przyrody w terenie. W czasie obozów twórczych łączy się aktywny wypoczynek z twórczymi wyzwaniami, a możliwości jest tak dużo, że bez problemu można dobrać charakter i tematykę obozu do zainteresowań dziecka, W czasie obozów tematycznych temat przewodni związany jest z zainteresowaniami juniorów, w którym łączy się nauka, rozwijanie umiejętności, zabawa oraz aktywność.

Plan dnia na koloniach tematycznych

Plan dnia w dużym stopniu zależy od tego, jaka jest tematyka wyjazdu. Zazwyczaj jednak są pewne stałe elementy, które wprowadzają porządek. Realizacja planu zaczyna się od pobudki i śniadania, które zazwyczaj są około 8. Po posiłku dzieci chwile odpoczywają, a następnie uczestniczą w zajęciach tematycznych. Ilość i rodzaj zadań zależą od zaangażowania i wieku dzieci. Dla przykładu, na campie przygodowym, koloniści w wieku od 7 do 9 lat, w czasie zajęć uczą się konstruowania szałasu, znaków patrolowych, orientacji w terenie. Biorą udział także w rozgrywkach paintballowych oraz licznych zadaniach, grach oraz wyzwaniach sprawdzających nabyte sprawności. Bloki tematyczne rozdzielone są przerwą na relaks i zabawę. W czasie przerwy dzieci odpoczywają, a następnie jedzą obiad, po którym wracają do zajęć. Przed kolacją na koloniach jest czas na wyciszenie się i telefon do rodziców. Po posiłku spędzają czas z wychowawcami, idą na spacer, oglądają filmy lub organizują ognisko. Każdego dnia planowane są inne zajęcia, w których uczestniczą wszystkie dzieci, a jeśli któreś gorzej się czuje czy ma słabszy dzień, może pobawić się w strefie relaksu.

Czytaj również  Pakowanie dziecka na wyjazd wakacyjny – czyli top 5 rzeczy, które muszą znaleźć się w jego walizce

Wyjazd na kolonie to dla dziecka szansa na odpoczynek i relaks bez towarzystwa rodziców. Warto wybrać taki obóz, na którym junior będzie się dobrze bawił i naprawdę wypocznie, a czas będzie miał zapełniony tak, że nie starczy go na nudę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *