Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Przygoda z myciem zębów nie jest prosta. Póki dziecko jest malutkie, sami myjemy mu dziąsła i pierwsze zęby, ale później jest nieco trudniej. Pojawia się etap buntu, maluch zaciska mocno zęby

i nie pozwala na żadne manewrowanie szczoteczką. Co wtedy zrobić? Kupmy dobrej jakości kosmetyki specjalistyczne i nauczmy dziecko, jak prawidłowo dbać o jamę ustną.

Jak zachęcić malucha do mycia zębów? Wybieramy kosmetyki specjalistyczne

Maluch broni swojej niezależności i chce uniknąć czegoś, co odbiera jako przykry obowiązek. W związku z tym, niechętnie myje zęby. Dajmy mu wybór. Nie oznacza to, że mamy zrezygnować z mycia zębów. Wybierzmy się z dzieckiem do sklepu, który sprzedaje kosmetyki specjalistyczne i pozwólmy mu wybrać szczoteczkę, kubek oraz pastę do zębów. Szczoteczka powinna mieć miękkie włosie, a pastę należy dobrać odpowiednio do wieku dziecka. Ponadto, nie szczotkujmy zębów zbyt mocno bo to może być dla niego bolesne. Innym sposobem jest stosowanie przez dłuższy czas specjalnej silikonowej nakładki na palec, którą niektóre dzieci lepiej akceptują niż klasyczną szczoteczkę. Nawet jeśli maluch protestuje, nie odpuszczajmy mycia zębów. Konsekwencja w tym zakresie pozwoli nam wyrobić dobre nawyki.

Jak wprowadzić dziecko w świat kosmetyków specjalistycznych do mycia zębów?

Nauczymy dziecko mycia zębów, dając mu dobry przykład. Większość ekspertów potwierdza, że dziecko szybciej się uczy, gdy może naśladować rodziców. Umożliwianie dzieciom oglądania, jak rodzice korzystają z toalety, myją włosy czy szczotkują zęby, sprawia, że maluch ma rzadziej problem z poddaniem się tej czynności. Nabiera bowiem pewności, że dana czynność higieniczna jest ważna i wykonują ją nie tylko dzieci, ale również rodzice. Umyjmy więc zęby razem i opowiedzmy o stosowanych przez nas kosmetykach specjalistycznych (pasty, płyny do płukania ust) oraz innych przedmiotach, które pomagają nam w codziennej higienie jamy ustnej. Pozwólmy maluchowi na samodzielne mycie zębów i ewentualnie kontrolujmy poprawność tego procesu. Możemy też podać dziecku własną szczoteczkę z pastą, sięgnijmy po dziecięcą szczoteczkę i pastę i myjmy zęby sobie nawzajem. To doskonały sposób na pokazanie maluchowi, że ta czynność higieniczna może być przyjemna oraz da się zamienić na wspólną zabawę.

Czytaj również  Dieta w ciąży

A może sprzęty i kosmetyki specjalistyczne?

Możemy także kupić dziecku szczoteczkę elektryczną, jeśli sami takich używamy. Maluch będzie czuł się jak dorosły. Ponadto, dźwięk takiej szczoteczki pozwoli przygotować go do wizyt u dentysty. Warto także odwiedzić stomatologa, który wytłumaczy maluchowi, na czym polega mycie zębów, wręczy szczoteczkę i zrobi pokaz poprawnego mycia.

Dbałość o zęby jest koniecznością, której uczyć musimy nawet bardzo małe dzieci. Jeśli maluch jest oporny, zabierzmy go do sklepu z kosmetykami specjalistycznymi i pozwólmy wybrać szczoteczkę i pastę, by smyk poczuł się dorosły.