Jakie zabawki edukacyjne dla dzieci wybrać

 

Inwestując w rozwój dziecka, warto zainteresować się dostępnymi na rynku akcesoriami wspierającymi kreatywność, logiczne myślenie oraz umiejętność pracy w grupie. Jakie zabawki edukacyjne są obecnie najchętniej wybierane przez rodziców?

Zabawki edukacyjne dla niemowląt

Mata edukacyjna jest jedną z najbardziej popularnych zabawek wspierających rozwój malucha. Przeznaczona nawet dla najmłodszych dzieci, wspaniale oddziałuje na koordynację ruchową, pobudza wyobraźnię intensywnymi kolorami, a także emituje odgłosy. Takie zabawki edukacyjne dla dzieci stymulują wszystkie zmysły – słuch, wzrok oraz dotyk, umożliwiając pełny rozwój malucha już od najwcześniejszych miesięcy. Wybierając matę edukacyjną zwróćmy szczególną uwagę na jakość jej wykonania oraz kwestie związane z bezpieczeństwem. Zabawki tego typu przeznaczone dla najmłodszych dzieci, powinny posiadać ograniczniki na brzegach, uniemożliwiające niekontrolowane wyjście malucha poza obręb maty.

Krzesełko edukacyjne – zabawka powyżej 1 roku życia

Niezwykle popularne i jednocześnie rekomendowane przez zadowolonych rodziców są krzesełka edukacyjne, które ułatwiają naukę literek, cyferek, rozpoznawanie kolorów i kształtów. Takie w całości interaktywne zabawki edukacyjne przeznaczone są dla maluchów od 1 roku życia. Do zestawu dołączona jest kolorowa i przyciągająca uwagę książeczka, którą dziecko może do woli przeglądać, wzmacniając zdolności do manipulowania przedmiotami i pobudzając swoją wyobraźnię. Maluch korzystający z takich zabawek edukacyjnych szybciej nauczy się liczyć, nie będzie miał problemu z rozpoznaniem poszczególnych literek. Krzesełka edukacyjne to zabawki służące również nauce języków obcych – wiele modeli umożliwia słuchanie piosenek np. w języku angielskim, co korzystnie wpływa na rozwój malucha. Dziecko można też zachęcić do powtarzania słówek i samodzielnego śpiewania zasłyszanych piosenek. Krzesełko posiada także zestaw kolorowych kredek lub flamastrów, które zachęcą pociechę do malowania i wyrażania emocji poprzez rysunki. Takie zabawki edukacyjne dla dzieci rozwijają wszechstronnie.

Czytaj również  5 pomysłów na ferie zimowe dla dzieci

Postaw na interaktywne zabawki

Interaktywny pluszak to kolejna propozycja akcesoriów wspierających rozwój dziecka. Zabawki edukacyjne tego typu ułatwiają naukę nazw części ciała – pluszowy miś lub piesek ma oznaczoną rączkę, nóżkę czy brzuszek. Po naciśnięciu odpowiedniego przycisku, zabawka emituje dźwięk, który maluch może powtórzyć. Dodatkowo akcesoria tego typu uczą literek, cyferek oraz kolorów – podobnie jak krzesełka edukacyjne, posiadają funkcję włączenia piosenek, co sprawia, że niesamowicie przykuwają uwagę dziecka. Zwróćmy również uwagę na edukacyjne telefony, pełniące zbliżone funkcje. Maluchy uwielbiają bawić się telefonami rodziców, warto więc to wykorzystać kupując interaktywną zabawkę. Telefon wyposażony w kolorowe przyciski pozwala na naukę alfabetu, a na niewielkim ekranie wyświetlają się literki.

Zabawki edukacyjne przeznaczone są również dla starszych dzieci, uczęszczających do przedszkola i powoli poznających otaczający je świat. Warto zainteresować malucha np. geografią świata, kupując mu interaktywny globus, dzięki któremu pozna nazwy kontynentów, krajów i powoli oswoi się z nauką. Takie zabawki edukacyjne dla dzieci często wyposażone są w lupę, która ułatwia oglądanie odległych krajów.