Jaki rower dla dziecka? 

Wybór roweru dla dziecka okazuje się być o wiele trudniejszy w porównaniu z rowerem dla dorosłych. Nic w tym dziwnego, ponieważ dzieci różnią się wzrostem niezależnie od ich wieku. Wzrost, umiejętności oraz możliwości fizyczne to indywidualna sprawa każdego dziecka, dlatego wybierając dla niego rower, należy dopasować go do możliwości naszego podopiecznego.

Wybierając rower dla dziecka należy zwrócić uwagę na jego wzrost oraz możliwości fizyczne. W pewnym zakresie czynniki te wiążą się z wiekiem, ale mimo to mogą być bardzo zróżnicowane. W związku z tym nie ma jakichś konkretnych, sztywnych norm dotyczących rowerów dla dzieci w konkretnym wieku, jednak bardzo ogólnie można kierować się poniższymi zasadami:

  • Rower biegowy o rozmiarze koła 12” dla dzieci w wieku 2-4 lat, przy wzroście 80-108 cm.
  • Rower z pedałami o rozmiarze koła 16” dla dzieci w wieku 4-6 lat, przy wzroście 95-122 cm.
  • Rower z pedałami o rozmiarze koła 20” dla dzieci w wieku 5-8 lat, przy wzroście 110-120 cm. Rozmiar ramy to 11-13”.
  • Rower z pedałami o rozmiarze koła 24” dla dzieci w wieku 7-12 lat, przy wzroście 120-145 cm. Rozmiar ramy to 11-15”.
  • Rower z pedałami o rozmiarze koła 26” dla dzieci w wieku od 9 lat, przy wzroście powyżej 145 cm. Rozmiar ramy to 14-16”.

Wybierając rower dla dziecka trzeba również zwrócić uwagę na wysokość kroku (szczególnie istotna w rowerach biegowych dla najmłodszych użytkowników).

Czytaj również  Jakie akcesoria przydadzą się dla dziecka?

Początki jazdy rowerowej

Aktualnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów i modeli rowerów dla najmłodszych użytkowników. Dzięki szerokiemu wyborowi można bardzo dokładnie dopasować jednoślad do możliwości i warunków danego dziecka. Wybór odpowiedniego roweru jest istotny, ponieważ wybranie złego jednośladu może na długo zniechęcić dziecko do jazd na rowerze.

Rowery biegowe dla najmłodszych

Pierwszy rower dla dziecka jest uzależniony od jego wieku. W przypadku bardzo małych dzieci, powinno się wybrać rower biegowy, który nie ma pedałów, łańcucha i innych elementów układu napędowego. Jego zadaniem jest przyzwyczajenie dziecka do jazdy na rowerze, pomóc mu nauczyć się utrzymywać równowagę oraz kierunek jazdy. Nie potrzeba tutaj bocznych kółek, ponieważ dziecko do ruszania, hamowania i utrzymania równowagi używa własnych nóg.

Rower z pedałami dla młodszych dzieci

Wybierając rower dla dziecka o wzroście 1 metra, można pomyśleć o rowerze z kołami 20”. Jeśli wcześniej dziecko korzystało z roweru biegowego to prawdopodobnie nie będą potrzebne dodatkowe boczne kółka. W pozostałych przypadkach warto zamontować takie wspomaganie.

Rower z pedałami dla młodszych dzieci

Trzeci etap to tak zwany etap komunijny. Jest to wiek, w którym dzieci przystępują do komunii i bardzo często otrzymują rowery. Rower dla dziecka komunijnego pod wieloma względami przypomina rower dla osoby dorosłej tylko jest odrobinę mniejszy. W przypadku przekroczenia wzrostu 145 cm, można kupić dziecku normalny „dorosły” rower, ponieważ przy takim wzroście i możliwościach fizycznych dziecko z pewnością poradzi sobie z takim pojazdem.

Czytaj również  W co wyposażyć ucznia do szkoły