Jaki rower dla 10-latka?

 

Wybór roweru dla dziecka nie jest łatwym zadaniem. Stajemy przed dylematem dogodzenia dziecku i jednocześnie przekonania go, że tylko dany model jest dla niego odpowiedni. Sami też musimy mieć wiedze na temat rozmiaru, długości ramy czy modelu. Oto kilka podpowiedzi dla żadnych wiedzy o rowerach rodziców 10-latka.

Jaki model jaki rozmiar?

Jeżeli szukamy roweru dla dziecka w wieku 10 lat, to z pewnością wielkość ramy rowerowej musi być dostosowana do wzrostu powyżej 130 cm. To od razu determinuje rozmiar kół zastosowanych w rowerze. Możemy zapomnieć o 20- i 21-calowych, chyba że nasza pociecha chce rower typu BMX. Odpowiedni rozmiar kół dla dziesięciolatka to minimum 24 cale. Wybierając rower właśnie z takim rozmiarem, możemy być pewni, że posłuży przez kilka lat. Wybór modelu nie jest już taką oczywistą sprawą. Niekoniecznie możemy trafić w gust i upodobania naszego dziecka. No cóż, dylematy rodzicielstwa. Z pośród szerokiego wachlarza różnego rodzaju modeli rowerów zdecydowanie najczęściej wybieranym rowerem dla dzieci w wieku 10 lat jest MTB lub górski. Konstrukcyjnie niewiele się różnią, a jego uniwersalność sprawia, że doskonale do stylu jazdy dzieci, czyli byle jak, byle gdzie, byle daleko. Przy wyborze roweru MTB dla naszego 10-letniego dziecka warto zwrócić uwagę na konstrukcję. Dobrze jest wybrać model z amortyzowanym widelcem, chociaż w tych rowerach jest to już standard. Rama rowerowa może być amortyzowana, ale niekoniecznie. Ważne natomiast jest, aby wybrać taką z obniżoną rurą łączącą część podsiodełkową z wspornikiem kierownicy. Można powiedzieć, że taki typ ramy jest ramą uniwersalną odpowiednia dla dziewcząt i chłopców.

Czytaj również  5 pomysłów na ferie zimowe dla dzieci

A jeżeli nie MTB to co?

Jeżeli nasz wybór nie przypada do gustu dziecka, można spróbować wybrać rower trekkingowy. Jednak mimo że jego konstrukcja będzie identyczna jak nasz połykacz kilometrów z 28-calowymi kołami, nie spodziewajmy się, że nasze 10-letnie dziecko będzie wstanie od razu przejechać tyle kilometrów co my. Jednak jest to model alternatywny dla MTB, górskiego czy crossa. Pamiętajmy, że wybierając rower dla dziecka, ma on zwrócić uwagę rówieśników. Tak, jakkolwiek to brzmi, jesteśmy jako rodzice narażeni na tego typu wybory. Również alternatywnym wyborem roweru dla dziesięciolatka jest BMX. W tym wieku każdy chce wykonywać różne ewolucje i imponować rówieśnikom. Rower typu BMX spełnia wymagania naszego dziecka, tylko my musimy zaakceptować siniaki i pozdzieraną skórę na łokciach i kolanach.