Jak wybrać zabawkę dla dziecka?

Asortyment zabawek dla dzieci jest obecnie naprawdę duży, dlatego zakup takiego produktu warto dobrze przemyśleć. Nie wszystkie sklepy oferują zabawki wysokiej jakości i nie każda zabawka sprawi dziecku radość. Wybór odpowiedniej zabawki wcale nie jest prosty, zwłaszcza że najmłodsi zazwyczaj dość bezpardonowo potrafią oznajmić, że prezent im się wcale nie podoba. Jak zatem znaleźć idealny upominek? Na pewno trzeba poświęcić trochę czasu, aby znaleźć taki, który zapewni świetną zabawę, a przy okazji pozwoli rozwinąć różnego rodzaju zdolności.

Jakie zabawki dla dzieci są bezpieczne?

Przede wszystkim wybierając zabawkę dla dziecka trzeba zwrócić uwagę na kwestię bezpieczeństwa. Produkt musi być nie tylko dopasowany do wieku, ale również do płci oraz możliwości malca. Zabawki kupowane „na wyrost” mogą być dla dziecka niebezpieczne, warto więc zwrócić uwagę na oznaczenia na opakowaniu. Istotne są zarówno te, dotyczące wieku, jak i różnego rodzaju atesty, które potwierdzają bezpieczeństwo produktu. Zdecydowanie najlepiej kupować zabawki sprawdzonych marek, zamiast nieoznakowanych produktów w zaskakująco niskich cenach.

Wybierając zabawkę dla dziecka trzeba zwrócić uwagę na to, czy nie ma ona ostrych krawędzi, wystających nitek, czy jakichkolwiek innych widocznych na pierwszy rzut oka wad. W przypadku zabawek dla najmłodszych dzieci warto przyjrzeć się, czy nie mają one ruchomych elementów, które malec mógłby oderwać, czy małych otworów, w które mógłby włożyć paluszki. Dobrze też sprawdzić, czy zabawkę można łatwo umyć lub wyprać, a materiał, z którego jest wykonana jest odporny na uszkodzenia. W przypadku zabawek z dźwiękiem, czy poruszających się konieczne jest wypróbowanie ich przez zakupem, aby sprawdzić, czy nie są zbyt hałaśliwe lub po prostu uszkodzone.

Czytaj również  5 pomysłów na ferie zimowe dla dzieci

Czy zabawki dla dziecka trzeba dopasować do wieku?

Zabawki dla dziecka muszą być dopasowane do wieku – to nie ulega wątpliwości, choć niestety niektórym dorosłym trzeba o tej kwestii przypominać. Dla niemowląt i dwulatków najlepiej wybierać produkty o wyrazistej fakturze, które mogą być wkładane do buzi, ponieważ takie maluchy chętnie sprawdzają „smak” swoich zabawek. Świetnie sprawdzają się zarówno duże układanki, jak i różnego rodzaju gryzaki, czy nieco droższe, ale bardzo przydatne zabawki edukacyjne.

Przedszkolak ma już nieco inne upodobania. Takie dziecko często ma swoje własne upodobania, więc przy zakupie można się nimi kierować, np. wybierając książeczkę, układankę, czy lalkę lub samochodzik wzorowane na ulubionej bajce. Świetnie sprawdzają się również gry zespołowe i planszowe.

Dzieci w wieku szkolnym także warto obdarowywać zabawkami. Świetnie sprawdzają się różnego rodzaju zestawy edukacyjne, np. małego chemika, czy specjalistyczne przybory do malowania. Dobrym pomysłem jest również zakup zabawek do ćwiczeń sensorycznych, dzięki którym dziecko będzie mogło rozładować stres.

Zabawki dla chłopca a zabawki dla dziewczynki – na co zwrócić uwagę?

Oczywiście kupując zabawki trzeba też zwrócić uwagę na to, czy mają to być zabawki dla dziewczynki, czy zabawki dla chłopca. Choć obecnie i w tej kwestii króluje ideologia związana z równością płci, to jednak niewielu chłopców będzie zadowolonych z lalki Barbie, a dziewczynki nie zachwycą się sterowanym czołgiem. W tej kwestii warto polegać na zdrowym rozsądku i wybrać taki produkt, który na pewno sprawdzi dziecku radość.