Bezpieczne meble dla dzieci

Na naszego malucha czyha mnóstwo pułapek: ostre kąty, szklane przedmioty, strome schody. Właśnie dlatego konieczne jest stworzenie mu pokoju, w którym ograniczymy niebezpieczeństwo do minimum. Niestety, rodzice często nie wiedzą co brać pod uwagę urządzając pokój dla swojej małej pociechy. Zatem na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnych mebli? Jak je wybrać?

Na co zwrócić uwagę wybierając meble dla dzieci?

Jednym z najważniejszych kryterium przy wyborze wyposażenia jest tworzywo oraz skład chemiczny z jakiego dany przedmiot został wykonany. Meble dla dzieci powinny być wykonane z naturalnych, ekologicznych materiałów. Niezwykle ważne jest również, aby zwrócić uwagę na skład lakierów i farb wykorzystanych do pokrycia mebli. Nie mogą one zawierać szkodliwych substancji, ani metali ciężkich, które dziecko mogłoby wdychać podczas snu.

Kupując wszelkiego rodzaju narożniki, komody czy łóżka niezwykle ważne jest, aby ich krawędzie były zaokrąglone. Najprostsze meble dla dzieci będą zdecydowanie tymi najlepszymi. Wszelkiego rodzaju mechanizmy czy otwory mogą kusić dziecko, aby wsunęło swoją małą rączkę. Szuflady powinny posiadać blokadę uniemożliwiającą jej otworzenie, zaś wszystkie półki nie powinny zawierać niewielkich części, które mogą odpaść i zostać połknięte przez dziecko.

Czytaj również  Łóżeczko dla dziecka – co powinniśmy wiedzieć przed zakupem

Meble dziecięce

Bezpieczne meble dla dzieci – jak wybrać?

Wybierając meble dla dzieci nie możemy kierować się tylko i wyłącznie ceną i estetyką. Trzeba pamiętać, że pokój musi być też funkcjonalny, ale przede wszystkim bezpieczny. Szczególnie w przypadku niemowlaków i bardzo małych dzieci ważny jest wybór mebli wykonanych z odpowiednich materiałów.

Starajmy się wybierać meble ze zdrowym rozsądkiem i nie wpadajmy w paranoję. Oczywiste jest, że nie znajdziemy mebli całkowicie ekologicznych, z długą listą certyfikatów, dodatkowo idealnie wpadających w nasz gust. Pamiętajmy, że bezpieczne meble dla dzieci pomogą nam w pewnym stopniu ochronić dziecko, ale nigdy nie zastąpią ciągłej uwagi ze strony dorosłych.

Certyfikaty – na które zwrócić uwagę?

Każdy przedmiot wykonywany z myślą o najmłodszych powinien posiadać zestaw certyfikatów potwierdzających zgodność przedmiotu z listą wymagań. Przede wszystkim wszystkie meble dla dzieci pod względem farb, lakierów czy klejów powinny być zweryfikowane przez Państwowy Zakład Higieny. Powszechnie znany certyfikat CE zapewnia nas, że zachowane zostały normy wykonania produktu, ale również sposób jego zapakowania czy transportu.

Wybierając meble dla dzieci każdy wybrany przedmiot powinien posiadać certyfikat, który jest najbardziej podstawowym w naszym kraju – PN (Polskie Normy). Jednak ponieważ jest to najbardziej podstawowy zestaw zasad, który zapewnia minimalny poziom bezpieczeństwa, producenci zwykle pomijają informację o zgodności z PN. Certyfikat ten może być poszerzony o atest PN-EN, czyli zgodności z Normą Europejską oraz ISO/IEC (zgodność międzynarodowa).

Czytaj również  Co można podarować małemu dziecku, nie bojąc się o jego bezpieczeństwo?

Related Posts