5 pomysłów na ferie zimowe dla dzieci

Wielkimi krokami zbliżają się Święta, a zaraz po nich przyjdzie czas na ferie zimowe naszych milusińskich. Niestety nie każdy będzie w stanie zapewnić sobie wtedy urlop, więc staniemy przed wyzwaniem zorganizowania wtedy czasu naszym pociechom. Na szczęście z roku na rok propozycji jest coraz więcej, a jedynym ograniczeniem jest zasobność naszych portfeli. Poniżej kilka pomysłów na zorganizowanie zimowych kolonii dla dzieci i młodzieży i to zarówno takich, które wiążą z wyjazdami, jak i te, które można spędzić na miejscu.

 

Obóz narciarski

 

To najpopularniejszy ze sposobów na zimowe kolonie dla dzieci i młodzieży – niestety również jeden z najdroższych. Ceny wyjazdów do miejscowości narciarskich w samej Polsce mogą wywołać zawrót głowy, więc warto drobiazgowo przeglądnąć oferty. Co ciekawe często można znaleźć o wiele atrakcyjniejsze cenowo propozycje u naszych zachodnich sąsiadów na Słowacji, a czasem nawet w Alpach.

 

Sam pobyt bywa wtedy nieco krótszy, bo dochodzi do tego jeszcze kwestia dojazdu, ale standard przy tej samej cenie, co w Polsce bywa o wiele wyższy. Często również karnety na stoki są o wiele tańsze, więc wiąże się to z jeszcze większą ilością jazdy na nartach czy deskach. Organizatorzy oprócz szaleństw na stokach w pakiecie zimowych kolonii dla dzieci i młodzieży zapewniają także wizyty w aquaparkach, salach zabaw czy innych miejscach rozrywki.

 

Półkolonie

 

To o wiele tańsza opcja, ale niestety rzadko związana z możliwością zjeżdżania ze stoków – chyba, że mieszkamy w jednej z górskich miejscowości lub niedaleko znajdują się jakieś trasy narciarskie. Zimowe kolonie dla dzieci i młodzieży organizowane w mieście nie wyglądają już, jak te sprzed paru lat polegające na siedzeniu na świetlicy i graniu w Chińczyka!

Czytaj również  Prezent na roczek dla chłopca

 

Organizatorzy stawiają na kreatywność i oprócz wyjść do kina, teatru, czy wspomnianych wyżej aquaparków proponują młodym ludziom szereg innych atrakcji. Są więc konkursy z nagrodami, zabawy z wykfalifikowanymi animatorami, wizyty w oryginalnych i nietypowych miejscach jak np. pracownie plastyczne czy nauka  tańca lub sztuk walki. Organizowane są spotkania z ciekawymi ludźmi, a także często jednodniowe wyjazdy do muzeów, skansenów i innych atrakcji znajdujących się w okolicy.

 

Wspólne wycieczki

 

Jeśli nie jeździmy na nartach, ani snowboardzie i uda nam się urwać z pracy na kilka dni, to doskonałym pomysłem jest wyjazd lub wspólne zwiedzanie okolicznych miejscowości. Oczywiście by uatrakcyjnić te wypady obowiązkowo należy posilić się pizzą, gorąca czekoladą lub innymi ulubionymi smakołykami, ale ważne jest, że możemy spędzić razem nieco czasu.

 

Często zimowe kolonie dla dzieci i młodzieży spędzone w ten sposób będą o wiele ciekawsze i lepiej wspominane, niż te za które musieliśmy zapłacić sporą kwotę pieniędzy. Dobrym pomysłem może być wspólne wyjście na lodowisko, do kręgielni czy nawet lokalnego muzeum. Warto też zwiedzić z naszymi najmłodszymi ciekawe miejsca we własnym mieście lub miejscowości, bo w wirze codziennych zajęć czasem nie ma czasu by tam zajrzeć.

 

Wspólne nocowanie

 

Warto popytać dzieci, co planują na ferie ich koledzy i koleżanki, a także zorientować się w sytuacji we własnej rodzinie. Nocowanie u koleżanki razem z kilkoma przyjaciółkami to doskonała zabawa, która jest w stanie przyćmić najlepszą kolonię dla dzieci i młodzieży. Jeśli uda nam się dogadać z innymi rodzicami, to dzieci każdą noc mogą spędzić w innym domu i gwarantujemy, że bawić będą się znakomicie.

 

Wcale nie potrzebujemy do tego kilku łóżek, bo największa frajdą będzie wspólna zabawa do późnej nocy, a nie warunki w jakich będzie się spało. Ostatecznie możemy zawsze odstąpić dzieciom małżeńskie łóżko i sami przespać się na ich tapczanach! Jeśli nasi rodzice lub teściowie mają odpowiednią ilość miejsca, to zaproponujmy dzieciom pobyt u nich – wystarczy noc lub dwie. Ważne, by nie spędzić ich tylko przed telewizorem lub komputerem.

Czytaj również  Jaki rower dla dziecka? 

 

Zabawa w domu

 

Tutaj tez nie musi być nudno – wystarczy tylko wyłączyć wspomniany telewizor i komputer, a następnie aktywnie i kreatywnie podejść do tematu. Wspólne gotowanie to pierwszy krok, a zacząć można od śniadania. Wieczorem zaplanujmy np. jutrzejsze śniadanie w stylu francuskim lub angielskim, a rano wspólnymi siłami je przygotujmy.

 

W ten sam sposób podejdźmy do tematu obiadu, czy kolacji. A może grill? Czemu nie! Zjeść możemy przecież w domu, a na polu przyjemnie ogrzewać się przy gorącym ruszcie. Do tego bałwan, igloo i wojna na śnieżki. Potem gorąca herbata i wspólna gra w planszówki lub zabawa w rebusy. Najważniejsze by ten czas różnił się od dnia codziennego – by robić coś innego, na co normalnie brakuje czasu. Nawet bez dużych wydatków i bez wyjazdu na zimowe kolonie dla dzieci i młodzieży można fantastycznie spędzić ferie – wystarczy tylko chcieć.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *