Rodzaje laktatorów do karmienia piersią

 

Okres karmienie własnego dziecka piersią to wspaniały czas pełen bliskości i miłości. Ma on jednak swoje ciemne strony – nawał pokarmu, obrzmienia,  a nawet strach przed zostawieniem malucha z kim innym, bo przecież tylko ja, mama, mogę mu zapewnić mu pokarm. W takich chwilach z pomocą przychodzi laktator – urządzenie do odciągania mleka, które i odciąży nabrzmiałe mlekiem piersi i pozwoli zostawić dla malca odpowiednią ilość jedzenia. Jaki laktator wybrać? Lepszy będzie laktator ręczny czy elektryczny? Zobaczmy!

Rodzaje laktatorów ręcznych

Na takie urządzenie zwykle składa się element, który przystawiamy do piersi, mechanizm, przy pomocy którego mleko jest odciągane i butelka, pojemnik, do którego mleko spływa.

Na rynku dostępne są trzy rodzaje mechanizmów – gruszka, czyli ręczna pompka; tłok, czyli tuba za pomocą której zasysa się mleko oraz pompka, na którą naciska się jak na spust zwykłego spryskiwacza.

Najtańsze i o najprostszej konstrukcji są laktatory tłokowe i gruszkowe. Do ich obsługi potrzeba dwóch rąk – przytrzymywania części przystawianej do brodawki i drugiej do ciągnięcia czy pompowania. Przy zdobyciu wprawy jest to bardzo łatwe, ale na początku dość stresujące, szczególnie dla matki zaniepokojonej o pokarm.

Laktatory ręczne z pompką są bardzo wygodne, zwykle mają końcówkę masującą brodawkę z każdej strony, więc pierś jest „oszukiwana” i wypuszcza mleko naturalnie jak podczas prawdziwego karmienia. Wystarczy ją przyłożyć i jedną ręką naciskać spust, a mleko leci wprost do butelki, co jest też bardzo higieniczne.

Laktatory elektryczne

Breast pump with milk

Przy ich pomocy pokarm ściąga się sam. Przystawia się końcówkę i włącza  to wszystko. Zwykle laktatory elektryczne mają co najmniej 2 tryby zasysania, a czasem można mieć pełną kontrolę nad jego siłą. Ze względu na to, że całą pracę wykonuje urządzenie, jest to nieco dziwne uczucie i trzeba dojść do wprawy z regulacją urządzenia. Jest ono jednak na pewno szybsze i efektywniejsze niż laktator ręczny. Można kupić taki, który podłącza się do gniazdka przy pomocy kabla i wtyczki lub laktator na baterie – przydatny podczas częstych podróży.

Czym się kierować przy wyborze

Laktator to z pewnością przydatna rzecz, ale pod warunkiem, że kupi się odpowiedni. Dla kobiet, które po raz pierwszy zostały mamami najlepszy będzie ręczny z pompką lub elektryczny. Przy pomocy tego pierwszego ma się pełną kontrolę nad ssaniem i można zrobić to najspokojniej. Jeśli natomiast zależy Ci na czasie, efektywności i wiesz, że często będzie on w użyciu – możesz śmiało zdecydować się na elektryczny.

Panie, które mają już spore doświadczenie  z karmieniem, odciąganiem pokarmu i ich własną laktacja nie ma dla nich tajemnic – swobodnie poradzą sobie nawet z laktatorem tłokowym czy gruszkowym.

Wybierając, najlepiej kierować się własnym trybem życia, a nawet temperamentem i osobowością oraz oczywiście doświadczeniem.