Łóżeczko dla dziecka – co powinniśmy wiedzieć przed zakupem

Wygodne i bezpieczne łóżeczko dla dziecka to najważniejszy mebel w każdym dziecięcym pokoju. W sprzedaży są zarówno tradycyjne łóżeczka drewniane, jak i mobilne łóżeczka turystyczne. Które z nich wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jakie łóżeczko wybrać – drewniane czy turystyczne?

Obecnie coraz większą popularnością cieszą się łóżeczka turystyczne. Wynika to z faktu, iż mają niemal tyle samo zalet co drewniane, a przy tym są lekkie i można je bez problemu transportować. Dużym atutem łóżeczek turystycznych jest to, że są one miękkie, więc nie trzeba się obawiać, że dziecko się o coś uderzy. Poza tym nie ma w nich szczebelków, w które dziecko mogłoby włożyć rączkę lub nóżkę. Niektóre łóżeczka turystyczne mają dodatkowo odpinane boczne wejście, a także możliwość różnych ustawień materaca. W sprzedaży są zarówno modele z samymi nóżkami, jak i kółkami, które ułatwiają przestawianie łóżeczka. Znacznie bezpieczniejsze w użytkowaniu są kojce mające podwójne zabezpieczenie przeciw złożeniu się. Łóżeczko turystyczne warto kupić do małego mieszkania, ponieważ nie zajmuje dużo miejsca. Poza tym sprawdzi się także wtedy, gdy rodzina często podróżuje.

Łóżeczka drewniane są ładne, trwałe i ciężkie. W sprzedaży są zarówno modele tradycyjne, w których spód można ustawiać na różnych wysokościach, jak i modele wielofunkcyjne. Takie łóżeczka mogą mieć wbudowaną komodę oraz szufladę na akcesoria. Istnieją także łóżeczka, w których można zdemontować boki, dzięki czemu dziecko będzie miało wygodny tapczanik. Wadą łóżeczek drewnianych jest to, że dziecko może się uderzyć o szczebelki lub włożyć w nie nóżkę, czy rączkę. Ponadto są one masywne i trudno je przestawić.

Czytaj również  Jakie kolory farb do pokoju chłopca?

Na co zwrócić uwagę kupując łóżeczko?

Wybierając łóżeczko tradycyjne, trzeba zwrócić uwagę, czy jest ono wykonane z materiału gładkiego, pozbawionego jakichkolwiek drzazg czy zadziorów. Lakier ani farba nie może się łuszczyć – koniecznie trzeba sprawdzić, czy łóżeczko zastało pomalowane bezpiecznym środkiem, mającym atest PZH oraz zgodnym z normą PN-EN 71-3:1998. Krawędzie łóżeczka nie mogą mieć ostrych kantów, a wszelkie mocowania i wzmocnienia powinny pozwalać na wielokrotny montaż i demontaż. W łóżeczku nie powinno być żadnych dekoracyjnych wycięć, w których główka dziecka mogłaby przez przypadek uwięznąć. Najlepiej, jeśli odległość między szczebelkami wynosiła od 2,5cm do maksymalnie 6cm. Każdy bok powinien mieć co najmniej 60cm wysokości, przy czym przy najwyższym ustawieniu dna wysokość boków nie powinna być mniejsza niż 30cm.

Łóżeczko turystyczne powinno być wykonane z solidnych materiałów, które można łatwo utrzymać w czystości. Warto zainwestować w model, który posiada dwa poziomy ustawienia dna, przewijak i boczne wejście. Dobre łóżeczko turystyczne powinno łatwo się składać i posiadać podwójne zabezpieczenie przed przypadkowym złożeniem. Dobrym pomysłem jest zakup modelu z uchwytami do nauki wstawania. Koniecznie trzeba do takiego łóżeczka dokupić materac.