Jakie soczewki kontaktowe dla dziecka?

 

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nawet u małych dzieci noszenie okularów może zaniżać samoocenę. Według większości dorosłych jest to jednak jedyna metoda korekcji wzroku u dzieci. Niestety ma ona wiele wad, a jedną z najbardziej dokuczliwych jest problem z uczestniczeniem w różnego rodzaju aktywnościach, co często wiąże się z łamaniem i uszkadzaniem okularów. Tymczasem nowoczesne soczewki kontaktowe nadają już dla kilkulatków, choć oczywiście wiele zależy od nastawienia dziecka.

Jakie zalety mają szkła kontaktowe dla dzieci?

Jedną z najważniejszych zalet szkieł kontaktowych dla dzieci jest to, że w przeciwieństwie do okularów zapewniają one pełne pole widzenia. Ponadto dają one swobodę ruchu podczas uprawiania sportu oraz zabawy, co ma dla dzieci bardzo duże znaczenie. Niewątpliwym atutem soczewek jest to, że dzieci się ich nie wstydzą, jak to często ma miejsce w przypadku okularów. Nie obniżają one pewności siebie, a do tego znacząco poprawiają jakość życia. Niemniej ważne jest to, że soczewki kontaktowe dla dzieci nie stłuką się, nie spadną z nosa ani tym bardziej nie pokaleczą twarzy i to nawet przy bardzo intensywnej zabawie.

Czytaj również  Czy produkty sojowe są zdrowe?

Kiedy dziecko jest gotowe do noszenia soczewek kontaktowych?

Eksperci nie określają minimalnego wieku dla noszenia szkieł kontaktowych. Nosić je mogą zarówno kilkulatki, jak i nastolatkowie, a nawet niemowlęta – oczywiście dobór odpowiednich soczewek kontaktowych należy pozostawić lekarzowi. Jednak przed zakupem kontaktów trzeba zastanowić się nad tym, czy dziecko jest odpowiednie dojrzałe oraz zmotywowane, aby przestrzegać zaleceń specjalisty w zakresie noszenia oraz pielęgnacji soczewek. Podobnie jak w przypadku dorosłych, tak i w przypadku dzieci konieczne jest przestrzeganie zasad higieny oraz prawidłowej pielęgnacji soczewek, a to wymaga dyscypliny i wysiłku.

Choć wiele osób może mieć wątpliwości, co do tego, czy dziecko jest gotowe na noszenie soczewek, to z badań wynika, że dla 80% dzieci oraz nastolatków już po 3 miesiącach użytkowania odpowiedzialne dbanie o soczewki nie jest żadnym problemem. Najmłodsze dzieci potrzebują oczywiście wsparcia rodziców, ale z czasem doskonale radzą sobie same.

Co ciekawe, zakładanie soczewek wcale nie jest dla dzieci czynnością trudną. Wystarczy kilka prób, aby maluch nauczył się je samodzielnie zakładać, choć oczywiście w przypadku najmłodszych pociech konieczna jest pomoc rodziców.

Jakie soczewki kontaktowe wybrać dla dziecka?

Wybór parametrów soczewek oraz rodzaju materiału, z którego są wykonane należy pozostawić lekarzowi. Powinien on również doradzić jakie szkła będą najwygodniejsze dla dziecka, biorąc pod uwagę ich pielęgnację, czy częstotliwość zmian. Zdecydowanie najwygodniejsze dla dzieci są soczewki jednodniowe, które po użyciu można po prostu wyrzucić, co eliminuje potrzebę pielęgnacji szkieł. Ponadto do soczewek jednodniowych nie są potrzebne specjalne płyny, które niejednokrotnie są przyczyną alergii, zwłaszcza u najmłodszych dzieci.

Czytaj również  Dieta w ciąży