Co na ukąszenia komarów dla niemowlaka?

W różnego rodzaju sklepach wielobranżowych, drogeriach i aptekach bez problemu dostaniemy środki przeciwko ukąszeniom komarów oraz preparaty łagodzące. Jednak nie wszystkie nadają się dla małych dzieci i niemowląt. Jak zapobiegać ukąszeniom i w jaki sposób złagodzić skutki ukąszenia?

 

Jak ochronić niemowlaka przed ukąszeniami komarów?

Jednym z najlepszych sposobów, by ochronić dziecko przed ukąszeniami komarów jest unikanie miejsc, w których te owady występują w dużych ilościach. Unikać należy zatem lasów, ogrodów, wypoczynku w pobliżu dużych zbiorników wodnych (np. jezior czy rzek). Jeśli już planujemy pobyt w takim miejscu warto pamiętać, że komary najbardziej aktywne są o wschodzie i zachodzie słońca. W związku z tym najlepiej wybrać się tam przed południem lub w godzinach popołudniowych.

Warto zabezpieczyć dziecko przy pomocy specjalnych moskitier. Dostępne są moskitiery montowane na oknach, do łóżeczka dziecięcego oraz do wózka. Moskitiera powinna mieć na tyle gęsty splot by nie przepuszczać nawet najmniejszych owadów, a jednocześnie pozwalała dziecku swobodnie oddychać i nie powodowała jego przegrzania (jest to szczególnie ważne w przypadku moskitiery montowanej przy łóżeczku i wózeczku dziecka).

Dziecko należy też odpowiednio ubrać. Kiedy na dworze jest ciepło należy maluszka ubrać w lekkie, przewiewne ubranie wykonane z naturalnych materiałów (np. bawełna, len). Ubranie powinno mieć dłuższy rękaw i nogawki, które będą chroniły ciało dziecka przed ukąszeniami owadów. Co ciekawe istotny jest również kolor ubrania. Ciemne barwy bardziej przyciągają owady. Dlatego warto ubrać dziecko w jasny kaftanik i śpioszek.

Czytaj również  Krzesełko do karmienia – ułatwienie dla mamy

Jakie preparaty na komary dla niemowląt?

Tak jak to zostało wspomniane na początku, nie wszystkie dostępne w aptekach czy sklepach środki przeciwko owadom mogą być stosowane u dzieci. Wybierając produkt dla dziecka należy zwrócić uwagę, by zawierał on jak najmniej substancji chemicznej DEET. Maksymalne jej stężenie w preparacie dla niemowląt powinno wynosić maksimum 10%. Jednak nawet środków o małym stężeniu lepiej nie stosować bezpośrednio na skórę dziecka. O wiele lepiej spryskać takim preparatem ubranie dziecka. Dodatkowo bardzo ważne jest też to, aby przed użyciem zapoznać się dokładnie z treścią ulotki i zaleceniami producenta.

Jeżeli chodzi o naturalne środki odstraszające komary to warto wypróbować preparaty na bazie olejków z eukaliptusa, bądź cytryny.

Jak pomóc dziecku, które zostało ukąszone przez komara?

Miejsce po ukąszeniu można przemyć letnią wodą z mydłem. Warto pamiętać, aby maluch miał zawsze krótkie paznokcie, aby nie rozdrapał swędzącej ranki, gdyż może to doprowadzić do nadkażenia i dłuższego gojenia się ranki oraz możliwości powstania blizny.

Wspomniany wyżej olejek z eukaliptusa można wykorzystać również do przetarcia rany. Jednak przed jego użyciem należy go odpowiednio przygotować (zgodnie z zaleceniami producenta).

Warto też skonsultować się z farmaceutą, który doradzi odpowiedni środek łagodzący swędzenie.

Często przy ukąszeniach owadów zalecane jest podanie wapna, które zmniejsza reakcję skórną na substancje uwalniane przez komara w czasie ukąszenia do ciała dziecka.

Czytaj również  Foteliki montowane tyłem/przodem od marki Recaro - przegląd