Andrzejki – wieczór wróżb i towarzyskich spotkań

W ostatnich latach tradycja świętowania Halloween powoli wypiera Andrzejkowe spotkania i bale. Przebierane imprezy, chętnie organizowane w Stanach Zjednoczonych stają się coraz bardziej popularne także w Polsce. Czy warto dla nich rezygnować z listopadowego wieczora pełnych magii, przesądów i wierzeń?

Skąd się wzięły Andrzejki?

Andrzejki to wieczór wróżb przypadający w nocy z 29 na 30 listopada, czyli dokładnie w wigilię świętego Andrzeja. W Polsce znany już od XVI wieku, pierwsza wzmianka literacka o ich obchodach pojawiła się w 1557 roku. Święto to jest mocno powiązane z rokiem liturgicznym i świętami w kościele katolickim. Andrzejki są ostatnią okazją do zorganizowania bali i zabaw, przed zaczynającym się 1 grudnia okresem adwentowym.

Pochodzenie andrzejkowych wróżb nie jest do końca znane. Według niektórych źródeł mają one swój początek w Grecji, a słowo Andrzej (Andreas) wywodzi się od słow aner, andros oznaczających męża.
Pierwotnie wróżby andrzejkowe służyły tylko celom matrymonialnym i mogły w nich brać udział jedynie dziewczęta niezamężne. Odpowiednikiem święta dla nieżonatych chłopców były tzw. katarzynki. Wróżby traktowano wtedy bardzo poważnie, często odprawiano je w odosobnieniu, indywidualnie, dopiero z czasem przybrały formę bardziej zbiorową. Przez kilka stuleci trzymano się głównej zasady – że Andrzejki to święto dla kobiet. Dopiero współcześnie spotkania przekształciły się w zabawę łączącą zarówno osoby przed ślubem, jak i te już poślubione, obu płci.

Czytaj również  Wózek dla dziecka - spacerowy czy wielofunkcyjny?

Jak zorganizować niezapomniane Andrzejki?

Świętowanie wigilii św. Andrzeja to świetna okazja by zaprosić znajomych i przyjaciół. Można zorganizować wspólny wyjazd np. w góry albo spotkać się w domu. Wróżby, jedzenie, napoje i słodycze na Andrzejki a także dobre towarzystwo – to wszystko czego potrzebujesz. Boisz się, że organizacja imprezy pochłonie dużo czasu? Skorzystaj z naszych sprytnych rad!

Najważniejsze w Andrzejkowy wieczór są wróżby. Te najbardziej znane to:

-przelewanie ciekłego wosku przez ucho od klucza. Rozpuść świeczkę (albo końcówki starych świec) w rondelku, najlepiej z rączką, a potem pozwól każdemu gościowi przelać trochę płynnej masy przez ucho od starego klucza wprost do miski z zimną wodą. Zastygły w ten sposób kształt spróbujcie wspólnie zinterpretować. Palma może oznaczać wakacje w dalekim kraju, a dziecięcy wózek – potomka w rodzinie.

-wróżenie z butów. Niech wszystkie niezamężne osoby ustawią buty w rzędzie, jeden za drugim, tak by palce stykały się z piętą. Teraz ostatni but przestawcie na początek. A potem kolejne. Właściciel, albo właścicielka buta, który w ten sposób pierwszy przekroczy próg mieszkania – stanie na ślubnym kobiercu najwcześniej.

-losowanie symbolicznych przedmiotów. Ukryjcie pod odwróconymi kubkami drobnych przedmiotów – obrączki, różańca, listka, cukierka. Wylosowany symbol będzie wróżbą na przyszłość – osobę, która wylosowała słodycze może czekać słodka przyszłość, a tę która wylosowała roślinę ekologiczne życie na wsi. Możecie wcześniej się umówić co będzie oznaczał konkretny przedmiot.

Czytaj również  Kolonie, obóz letni… pierwszy krok do samodzielności!

Składkowe przyjęcia – nowa moda na imprezę

Przyjęło się, że na organizatorach spoczywa ciężar zapewnienia gościom przekąsek i napojów. Ale nie każdy ma ochotę i możliwości, by przygotować jedzenie dla większej liczby osób. Dlatego warto wcześniej ustalić, że każdy z gości coś przyniesie. Może być to własnoręcznie zrobiona sałatka, warzywa pokrojone w słupki i hummus lub pasty (np. z gotowanego bobu, fasoli, słonecznika, twarożku) albo danie, które wystarczy podgrzać lub upiec (np. ciecierzyca w sosie pomidorowym, bigos, zapiekanka) . Gospodarze mogą zadbać o nakrycia i dekoracje. Blask świec albo lampionów doda imprezie kameralnego charakteru.

Ukoronowaniem posiłku może być deser. Nie trzeba jednak w tym celu wcale piec ciast i kręcić skomplikowanych kremów. Szczególnie gdy Andrzejki wypadają w środku tygodnia, może po prostu brakować na to czasu. Wtedy warto postawić na kupne słodycze, które wszyscy lubią. W tej roli świetnie sprawdzą się np. Jeżyki, Grześki czy wafle. To ciastka, które prawie wszystkim dobrze się kojarzą i smakują. Zwykle przywodzą na myśl beztroskie dzieciństwo, czasem szkolne imprezy, wyjazdy ze znajomymi. Słodycze na Andrzejki to może nie najważniejszy element wieczoru wróżb. Ale może być jego świetnym zakończeniem. Kupując słodycze przez Internet, możesz załatwić sprawunki bez wychodzenia z domu, a dodatkowo skorzystać z promocji na wielosztuki na https://islodycze.pl/slodycze/wielosztuki-promocyjnie/. A jeśli kupisz więcej – będziesz mieć drobne upominki na Mikołaki, które obchodzimy kilka dni po Andrzejkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *